Hakan KILIÇ | Toplumsal paylaşım

Zayıflamak için pratik bilgiler

01.09.2014
2.454
Zayıflamak için pratik bilgiler
REKLAM ALANI

Kilo sorunu özellikle bulunduğumuz yüz yılın sorunları arasında geliyor Artık hükumetler bile bu konuda düğmeye basmış uzun ve kısa vadede çözümler bulmaya çalışıyor. Özellikle değişen yemek kültürü kilo sorununu beraberinde getiriyor. Sağlıklı beslenme, fast food, şarküteri ürünleri kilo sorununun başlıca sebeplerinden.

Özellikle masa başında çalışan insanlar, bilgisayar gibi sabit kalmanızı gerektiren işler bu işi tetikliyor. Hele ikisini bir arada yapıyorsanız obez olma oranınız oldukça yüksek. Aileden kalıtsal bir sorununuz yoksa bunlarla baş etmeniz mümkün. Basit diyetler ve yapacağınız basit hareketlerle bile sağlığınızı ilerleyen yaşlarda olumsuz etkileyecek bu kilolardan kurtulabilirsiniz. Sizin aceleniz yoksa kendinize uzun vadeli programlar hazırlayın. Egzersiz için bir yol haritası belirleyin. Yemekler konusunda daha çok ev yemeklerine yönelin ve seçiminiz sebze ağırlıklı olsun. Sabah kahvaltısını yapmaya gayret gösterin ancak evinizde yapın ve klasik kahvaltı olsun. Dışarıdan açma, poğaça, börek, çörek alıp atıştırmayın. Öğle yemeni sallayabiliyorsanız sallayın. Eğer yapamıyorsanız bir lokantada ev yemeklerine yönelin ve ölçekli yiyin. Ölçekle yedikten sonra açlık hissi devam edebilir ancak 20 dakika içinde bu his yok olacaktır. Akşam yemeklerini yemeyin. İçeriği zengin salatalar yiyebilirsiniz. Sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. İçeriğine zeytin yağı, sirke gibi gıdalar kullanın. Ufak bir meyve tabağı yapabilirsiniz. Ölçülü yemekte fayda var.

Sabahları yapabiliyorsanız spor yapmaya gayret edin. Açık havada yapmak çok daha iyi olacaktır. İmkanınız yoksa evinize havalandırın mutlaka. Spor için dışarıya çıkamıyorsanız eğer koşu bandı alabilirsiniz. Tempolu yürümek faydalı olacaktır. Bunu da gene yapabiliyorsanız balkonda yapın açık hava çok daha iyi olacaktır. Yoksa mutlaka evinizi havalandırın. Kış aylarında bile olsa yapın. İlerki dönemlerde açacağı zarar bundan daha kötü olamaz.

REKLAM ALANI

Kilo sorunu yüzünden sağlığınızı yitirmeye başlarsanız birçok hastalığın peş peşe açığa çıktını göreceksiniz. Vücudunuzun bir büyüsü var. Bu kaybolunca bir daha bulamıyorsunuz.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.