Hakan KILIÇ | Toplumsal paylaşım

YENİ ÖĞRENİLEN HASTALIK-ALS HASTALIĞI

10.12.2016
2.484
YENİ ÖĞRENİLEN HASTALIK-ALS HASTALIĞI
REKLAM ALANI

Bir anda hayatımıza giren, kas ve sinir sistemi hastalığı olarak bilinen Als Hastalığı tıptaki adıyla Amyotrofik Lateral Skleroz,motor nöron hücrelerinin kaybı ile ortaya çıkmaktadır.Hastalık sinir sistemine zarar vermekte;ancak hastanın beyin zihinsel fonksiyonları zarar görmemektedir.Hastalığa destek verme ve bağış toplayabilme amacı ile Amerika da başlatılan baştan aşağıya buzlu su dökme kampanyası,ülkemizde ünlü isimler tarafından da uygulanmıştır.

Als hastalığının belirtileri; başlangıçta hafif seyrettiği için hastalık hemen anlaşılamamaktadır.  Hastalığın başlangıç belirtileri hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Bazı hastalarda konuşma ve yutkunma fonksiyonlarında zorlanma ile bazı hastalar da kol ve bacaklar da güçsüzlük ve uyuşma ile başlamaktadır.Kol ve bacaklardaki güçsüzlük ve uyuşma fıtık hastalığına da benzediğinden hastalığa teşhis koyma gecikebilmektedir.Ayrıca solunum güçlüğü,yürürken tökezleme,ağrı ve kramplar,kontrol edilemeyen ağlamalar ve gülmeler de hastalığın belirtileri arasındadır;ancak hastalık bütün vücut kaslarında kendini göstermez.Hasta idrarını kontrol edebilir,göz kasları ise en son etkilenmektedir.Als hastalığın başlama zamanı genelde orta yaşlardır;ancak nadir de olsa çok genç ve çok ileri ki yaşta da ortaya çıkabilmektedir.Hastalığın teşhisi için nöroloji uzmanına görülüp,kas analizi yapan EMG testi yaptırılmalıdır. Hastalığın seyri her hasta da değişebildiği gibi bir çok hasta 3 ile 5 yıl içinde hayatını kaybetmektedir;ancak 10 yıl üzeri yaşayan hastalar da bulunmaktadır.Hastalık ilerledikçe;hareket zorluğu artacak,hasta yemek yiyemeyecek,hareket edemeyecek,yıkanamayacak hale gelmektedir.

Als Hastalığının tedavisi kesin olarak henüz bulunamamıştır.Bu hastalık için en azından hastanın rahatlaması  ve hastalığın yavaşlaması için riluzol adlı ilaç kullanılmaktadır.Dünya da bir çok als hastası olduğu gibi ülkemizde de ünlü futbolcu Sedat Balkanlı Als Hastalığından 2009 yılında vefat etmiştir.

REKLAM ALANI

Stephen Hawking Als Hastalığına yakalanan İngiliz fizikçidir.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.