Hakan KILIÇ | Toplumsal paylaşım

SANCILI ADET DÖNEMİNİN SEBEPLERİ

01.10.2014
2.710
SANCILI ADET DÖNEMİNİN SEBEPLERİ
REKLAM ALANI

Adet kanaması ile kasıklarda ortaya çıkan ağrılar ile  bölgesel  kramp tarzındaki ağrılara dismenore kramp ya da menstrüel  kramp denir. Ağrıların adet döneminde görülebildiği gibi öncesinde de görülebildiği gözlemlenmiştir. Ağrı çoğunlukla adet kanaması başlamadan birkaç gün önce başlar. Adetin  1. gününde şiddetini arttırır ve 2.gününde ise hafiflemeye başlar. Ağrı genellikle karnın alt bölgesine aralıklı gelip giden kramp şeklindedir. Bir bölgede toplanabildiği gibi bel, sırt ve kasık bölgelerine de yayılabilir. Ağrıya bazen kusma, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi, baygınlık gibi belirtiler de dahil olabilir.

Sancılı adet görme, normal adet görme durumunun bir parçası olan kasılmaları kadın tarafından ağrı şeklinde hissetmeleridir. Uterus kasılmalarının amacı iç tabakadan atılarak yenilenmesi aşamasında var olan kanama miktarını azami seviyede kontrol altında tutmaktır. Kasılmalar esnasında bölgesel olarak prostaglandin denilen bazı maddeler salgılanmaktadır ve ağrıya yol açan bu maddeler ya fazla miktarda salgılanması ya da kadınlarda maddelere karşı ağrı şeklinde aşırı duyarlılıklar oluşturmaktadır. Prostaglandin salgısı yumurtlamanın hemen sonrasında oluşan bir durum olduğu için tipik olarak adet kanamasında önce başlayan adet kanamasından sonra tümüyle kaybolan bu adet sancısının yumurtlama olduğu belirtilmektedir.

Sancılı adet görmenin çok sık görülmeyen sebeplerinden biri de rahim girişinde kürtaj ya da enfeksiyon gibi sebeplere bağlı olarak ve adet kanının atılmasının zorlaşmasıdır. Bu durumlar içi ise spiral kullanımı uygulanmaktadır.

REKLAM ALANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.