Hakan KILIÇ | Toplumsal paylaşım

Sağlığımızı hangi yaşlarda kaybederiz

02.09.2014
2.052
Sağlığımızı hangi yaşlarda kaybederiz
REKLAM ALANI

Bu kişiden kişiye değişen bir durumdur. Tabi birde kendinizi nasıl hissettiğiniz. Yaşlılar genelde şunu söyler “Daha 18 yaşındayım!”.  Evet bu doğru insanlar yaşlanıyorlar ama kafa genelde hep aynı. Alışkanlıklardan vazgeçemiyorlar. Gerçekten 18 yaşında yaşadıklarını hala yaşayabileceklerini söylüyorlar. Bende ilk 30’lu yaşlara girerken yoğun strese girmiştim. Şimdi 30 yaşımı çoktan geçtim ancak hayatımda hiç bir değişiklik olmadı. Evet daha dikkatli oluyorsunuz. Yemenize içmenize daha dikkat ediyorsunuz. Artık çevrenizde olan bitenin farkına varıyorsunuz. Hasta olabilirim korkusu yavaş yavaş sarıyor. Bu korku 7/24 sizinle anlamında söylemiyorum. Ama çevrenizde hastalıklarla mücadele eden insanları görüyorsunuz. Bunların nedenlerini araştırıyor ve kaçınıyorsunuz. Daha önceleri hasta ziyaretini bilmezken şimdi dikkat eder hale geliyorsunuz.

İnsanlar bana göre 20 yaşında zirve yapıyorlar. Muhtemelen erkekleri ondan bu yaşta vatani görev için çağırıyorlar. 22 yaşında bu gelişmeniz duruyor. Bir kaç yıl böyle gidiyor ve çok küçük küçük bu halleriniz gerilemeye başlıyor. Yaş 30 olunca bu süreç hızlanıyor. 40 yaşında dahada hızlanıyor 50  60 derken artık çok titiz bir hayat sizi bekliyor. Adım atarken bile düşüp bir yerlerinizi kırmamaya dikkat ediyorsunuz. Ama kafa hep aynı “18”. Yaşlılık kabul edilmiyor. Zor bir süreç. Yanınızda dayanacak birileri varsa tabi daha rahat geçiyor. Güven veriyor. Derler hep yaşlıları ziyaret edelim onları yalnız bırakmayalım. Evet bir gün bizde yaşlanacağız. Ne ekersek onu biçiyoruz. Bizim çocuklarımızda bizden gördüklerini bize uygulayacak.

Uzun lafın kısası sağlıklı yaşam sürdürmek size bağlı. Yemeklerimize dikkat eder vücudumuzu zorlamadan zinde tutarsak ilerki yaşlarda mutlaka olumlu etkilerini göreceğiz.

REKLAM ALANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.