Hakan KILIÇ | Toplumsal paylaşım

PFSense Hyper-V Kurulumu

27.02.2015
2.739
PFSense Hyper-V Kurulumu
REKLAM ALANI

Hemen hemen hepimiz maliyetleri düşürmek adına pfsense’mizi sanallaştırdığımız sunuculara kurmak istiyoruz. Tabi bu işlem o kadar basit değil!

VMWare de rahatlıkla kurup çalıştırabiliyorsunuz. Ancak internetten performans alamıyorsunuz. Bir çok konfigürasyon denememe rağmen internete çıkıyorum ancak bahsettiğim gibi düşük bir performans alıyorsunuz. Virtualbox’tada küçük bir deneme yapmıştım ancak burada umduğumu bulamadım.

Sonuç olarak Hyper-V’de deneme kararı aldım!

REKLAM ALANI

32 Bit versiyonu denemeyin bile ethernetleri bir türlü düzenli çalıştıramıyorsunuz. 64 Bit versiyonda bu sorun yok. Daha büyük bir sorun var.

Bu sorun diğerlerindeki gibi internet hız sorunu. Aslında download başlayınca hızın kaybını çok anlamıyorsunuz. Ancak ilk cevap süreleri çok geç oluyor. Buda can sıkıcı boyutlarda oluyor. Dönem dönem genel yavaşlamada başlıyor.

Diğer bir sorunsa root bilgisayara dosya transferi yaparken dosyalar PFSense üzerinden geçerek wan ayağından transfer oluyor sunucuya. Buda saniyede 2-3 Mbps gibi komik bir hız oluyor. Denediğim sunucu HP ve çift gigabit ethernete sahipti. Bu sorunlar karşısında daha fazla dayanamayıp pentium 4 tek çekirdekli, 512 ram ve 80gb hdd’si oan kıytırık bir bilgisayara kurdum. İnanın amerikayı yeniden keşfetmeye gerek olmadığını fark ettim. Muaazzam bir performans. 100Mbps olan fiber internetimizi son damlasına kadar sıkıntısız kullanıyorum.

Bu tarz bir makinanınmaliye 150 tl civarında. Kendinizi hiç yormadan bu tarz bir makina üzerinde PFSense’inzi kurun ve çalıştırın.

 

Phone repairs, computer repairs, laptop repairs

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.