Hakan KILIÇ | Toplumsal paylaşım

Neden Bazı Gıdalar Alerji Yapar?

30.08.2014
4.011
Neden Bazı Gıdalar Alerji Yapar?
REKLAM ALANI

Neden Bazı Gıdalar Alerji Yapar? Çalıştığımız veya okuduğumuz yerde arkadaşlarımız evlerinden bazen yemek getirirler ve bizlere de o ağzımızı sulandıran yemeklerinden ikram etmek isterler. Fakat tam bize ikram ettiklerinde bir de bakarız ki içinde bizi rahatsız eden yada alerji oluşturan bir gıda türü görebiliriz. Mesela içinde fındık olsun diyelim . O anda sadece bir tane var içinde bir şey olmaz diyerek den yemeli miyiz yoksa yememeli miyiz? Tabi ki yememeliyiz çünkü eğer ona karşı bir gıda alerjimiz varsa, ve miktarı çok az bile olsa bu bizi hasta yapabilir.

Burada yapılması gereken şey teşekkür edip o güzelim tatlıyı veya yemeği geri çevirmektir. Birçok çocuk gıdalara karşı alerjiye sahiptir.bunların arasında en yaygın rastlanan gıdalar şöyledir.

• Yer fıstığı ve fındık

REKLAM ALANI

• Deniz ürünleri

• Süt ,özellikle keçi sütü

• Yumurta

Gıda alerjisi ne demektir? Bağışıklık sistemimizde sıkıntılar olduğu zaman gıda alerjileri meydana gelmektedir. Normalde bağışıklık sitemimiz vücudumuzu mikroplardan ve hastalıklardan korumaktadır. Bunu vücudumuzdaki antikorlarla yapmaktadırlar. Antikorlar vücudumuzu hasta yapan bakteri, virüs ve diğer çok küçük mikroorganizmalarla savaşır. Ancak eğer vücudumuzda bir gıdaya göre alerjiye sahipsek bağışıklık sitemimiz o gıda için doğru çalışmaz ve bizim için tehlike arz eder. Aynı şeyler gıdalarda olduğu gibi tıbbı konularda da meydana gelebilir . örnek vermek gerekirse penisilin konusunda bazı hastalarda alerji olayı görülmektedir. Bir başka alan olarak çiçeklerdeki polenlerde alerjiyi tetikleyen bir diğer sıkıntı konusudur. Aslında bunlar zararlı bir şeyler değildir fakat vücudumuz bunlara karşı tepki göstermektedir.

Vücudumuz alerjiye karşı ne gibi tepki verir? Tepkinin ilk belirtileri olarak burunda, deride ,dilde veya dudakta kaşınma olarak görülmeye başlar. Diğer başka tepkilerde şöyledir.

• Boğazda sıkışma

• ses kısıklığı

• hırıltı

• öksürük

• bulantı

• kusma

• mide ağrısı

• ishal

Çok ciddi durumlarda ise gıdalar anapilapsi denilen alerjiye sahip olurlar. Bu alerji türü ani vücudun birçok yerini rahatsız edecek şekilde problemler yaratır. Örneklendirmek gerekirse deride, nefes almada, sindirimde, kalpte ve kan akışında sorun oluşturmaya başlar. Kan basıncı düşmeye baslar ve daha az nefes almaya kadar ilerleyen ciddi sorunlarla karşılaşabilirler. Çoğu çocuk küçükken sütten ve yumurtadan dolayı alerji kaparlar fakat bunlar büyüdükçe geçmektedir. Ancak bazı alerjiler ,yer fıstığından dolayı olan alerjiler gibi olanlar veya balıktan dolayı olan alerjiler ömür boyu sürmektedir.

Bir alerjiye sahip olup olmadığımızı nasıl öğrenebiliriz? Bazen gıda alerjisi olup olmadığının teşhisini koymak oldukça kolaydır. Alerjisi olunan bir gıda yediğinde kolayca anlaşılabilir. Ancak bazen neyin bu alerjiye sebep olduğu bayağı gizemli bir hale gelebilir çünkü çoğu yemek birden fazla içeriğe sahip olan gıdalar içerir. Çoğu insan alerjisi olmadığı halde bazı gıdalara karşı alerjisi varmış gibi davranabilir. Örneklendirmek gerekirse, laktoza karşı alerjisi olan kimseler süt içtikleri zaman karın ağrısı ve ishal olma sıkıntılarını yaşarlar. Ancak bu süte alerjileri olduğundan dolayı değildir. Onlar süt içtiklerinden sonra rahat hissetmezler çünkü onların vücudu sütün içindeki şekeri parçalayacak enzimleri salgıla yamamaktadır.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.