Hakan KILIÇ | Toplumsal paylaşım

KADINLARDA TİROİD HASTALIĞI NEDİR?

27.09.2014
2.257
KADINLARDA TİROİD HASTALIĞI NEDİR?
REKLAM ALANI

Tiroid hormonları, yumurtayı olgunlaştırmak ve normal işleyişini korumak nedeniyle üreme hormonları olan progesteron  ve östrojen ile etkileşim halindedir. Hipertiroidizm yani tiroid bezinizin fazla çalışması ya da az çalışıyorsa hipotiroidizm adı verilen durumlar karşısında üreme hormonlarının dengesi bozulur. Bununla ilişkili olarak gebe kalamama, yumurtlama bozuklukları, düzensiz adet, tekrarlayan düşükler gibi birtakım doğurganlık problemlerine yol açabilir. Adet dönemlerinizin düzenli geçmesi dahi yumurtlama gerçekleşmeyebilir. Tiroid problemi çocuk doğurma yaşında ki kadınlarda daha sık görülen endokrin bozukluğu olduğundan gebe kalmada sorun yaşandığında özellikle ailenizde tiroid hikayesi olur olmadığı araştırılmalı ve  tiroid bezi kontrol edilmelidir.

Hipertiroidizm kadınlarda erkeklerden 10 kat daha fazladır ve bazen kadınların hem düşük tekrarlamasına hem de gebe kalamamasına yol açabilir. Tiroid beziniz fazla düzeyde tiroid hormonu üretip ve kan dolaşımına aktarıyor ise  hipertiroidizminiz var demektir.

Ailenizde tiroid geçmişi olan ya da başka bir bağışıklık hastalığı hikayesi var ise  sizde de hipotiroidizm olma ihtimali yüksektir. Tiroid beziniz tiroid hormonunu az sayıda üretiyorsa eğer bunu telafi etmek için tiroid bezinizi uyarmak amacı ile kandaki TSH düzeyiniz doğal olarak artışa geçecektir. Yapılan araştırmalar göre gebe kalamayan kadınların yaklaşık %5 gibi bir orandaki kısmının TSH düzeyleri de artmıştır. Tiroidin bitkisel olarak ceviz en iyi tedavi yöntemidir. Kabuğu ile birlikte rendelenerek bir litre suda yaklaşık 25 adet cevizi 5 gün bekleterek dışarıdan boğaz çevresine sürülmesinin faydalı olduğu bilinmektedir.

REKLAM ALANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.