Hakan KILIÇ | Toplumsal paylaşım

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNUN SEBEPLERİ

25.09.2014
3.557
İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNUN SEBEPLERİ
REKLAM ALANI

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNUN SEBEPLERİ

İdrar yolu enfeksiyonu, genellikle kadınları etkileyen sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Sıkıntı verici ve ağrılıdır ama  kendiliğinden ya da doktorun önereceği bir antibiyotik ile kısa zamanda geçer. İstisnai durumlarda çocuklarda da görülür. Teşhis edilmesi çok basittir bir idrar testi ile sonuç kısa sürede öğrenilebilmektedir. Bu enfeksiyonun, en önemli nedeni bakterilerdir. Normalde vücuttan hemen bakteriler, bazen vücudun savunma sistemini yıkarak enfeksiyon halini alırlar.

İdrar yolu vücutta böbrekleri, sidik borusunu, idrar kanallarını,  idrar torbasını kapsar. İdrarın oluşup vücuttan atılımının sağlandığı tüm bu bölgeler, alt ve üst idrar yolları olarak ikiye ayrılı. İdrar yolları bakteriler ve mikroplar sebebiyle enfekte olmaktadır. Böbrek taşlarındaki idrar yolunun tıkanması, idrar yolları enfeksiyonuna neden olabilmektedir. Bu tıkanmanın en önemli nedeni böbrek taşıdır. Böbrek taşları bakterilerin çoğalıp üreyeceği bir ortam sağlamaktadır. Mesanenin tam boşalmaması da, enfeksiyona neden olur. Mesane de kalan idrar, enfeksiyona neden olur ve çoğalması da kolaylaşır. İdrar düzenli çıkmak, mesaneyi boşaltmak ve idrarı tutmamak, enfeksiyonu önlemek için önemlidir. İdrar akışı düzenli sağlandığında bakteriler atılır ve idrar yolu temiz kalır. Bazı durumlarda kabızlık sebebiyle idrar düzeni bozularak enfeksiyona zemin hazırlanır.

REKLAM ALANI

Enfeksiyondan korunmanın yollarından bir tanesi de genital hijyendir. Tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır böylece mikropların genital bölgede kalmaması sağlanmış olur. Genital bölgenin tuvalet dışında da temiz tutulması gerekmektedir. Cinsel yolla bulaşmamasına rağmen cinsel yönden aktif kişiler de enfeksiyonu tetiklediği gözlemlenmiştir. Özellikle kadınların cinsel ilişki sonrası idrara çıkmaları önerilmektedir.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.