Hakan KILIÇ | Toplumsal paylaşım

Haber Siteleri

08.09.2014
1.917
Haber Siteleri
REKLAM ALANI

Artık basılı gazetelerden çok internet haber siteleri daha rövanşta ve popüler. Aslında bunun nedenlerini çokta araştırmaya gerek yok. Bir kere ciddi anlamda hız farkı var. Siz olmuş bir olayın detaylarına varıncaya kadar öğrendiğinizde basılı yayın organları bu işi size yeni sunmuş oluyor. Özellikle yurt dışında bir çok basın organı kendini internete vermiş durumda ve ülkemizde de örneklerini bulmak mümkün.

Haber sitelerinde ulusal, bölgesel ve yerel olarak gruplar görmekteyiz. Daha önceden basılı olarak yayın yapan kuruluşların aynı türden haber sitelerini bulmamız mümkün. Yerel gazeteler yerel internet siteleri, ulusal gazeteler ulusal haber siteleri kuruyor. Maliyet açısından bakınca da çok ciddi anlamda düşüşler yaşanıyor.

Burada okurlar artık kaliteli haber sitelerini kendileri buluyor. Yayın kurallarına saygılı, hızlı, doğru ve etkili haber yapanlar burada iyi yerler bulabiliyor. Bunlara bir örnekte Aksaray Haber sitesi ve gene aynı bölgede yayın yapan diğer bir Aksaray Haber sitesi göze çarpıyor. Siteler internet haberciliğinde kendilerini kanıtlamış  ve bulundukları coğrafyada yer bulmuş durumdalar. Bölgede kaliteli haberin adresi olmuşlar ve en çok okura sahip internet haber siteleridir. Aksaray’da Haber denilince akla bu iki site akla geliyor.

REKLAM ALANI

Bu bağlamda internet haber siteleri Basın Kanunu Kapsamına alınıyor. Kapsama alınmalarıyla birlikte yerel gazetelere tanınan bütün haklardan faydalanmaya başlıyorlar. Yakın zamanda meclise sunulan kapsamın en kısa zamanda yasalaşması bekleniyor. Denetlemeler açısında da yenilikler getirecek olan yasada bir takım yaptırımlar getiriliyor.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.