Hakan KILIÇ | Toplumsal paylaşım

google bizi izliyor mu?

31.12.2018
1.398
google bizi izliyor mu?
REKLAM ALANI

Evet!

Şahsi görüşüm kesinlikle evet. Neden mi?

Geçtiğimiz günlerde ABD Bölge Hakimi Edmond Chang, Google’ı haklı bularak mahkemenin “Dava konusu yargı yetkisine sahip değildir, çünkü davacıların somut bir zarara maruz kalmamıştır.” Diyerek davayı Google’dan yana sonuçlandırdı. Burada ne demek istendi. Evet google bunu yapıyor ama bunları kullanırken kullanıcılarını incitmiyor.

REKLAM ALANI

Başka bir örnek daha vermek isterim.

Bazen arkadaşlarımızla bir araya gelerek sohbet ediyoruz, geziyor,eğleniyoruz. Burada bir ürün yada hizmet hakkında konuştuğunuzda dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama konuyla ilgili reklamlar görmeye başlıyorsunuz. Bunu bir deneyin. Çok şaşıracaksınız. İnanın burada hangi dilde hangi ülkede olduğunuzda önemli değil. Ben İngiltere’de yaşıyorum. Burada James adında bir arkadaşım var. Bana gitarlardan bahsetti. Çalıp çalamadığımı sordu. Bu konu hakkında biraz sohbet ettik. Daha sonra instagram, facebook ve google reklamlarında bir sürü gitar reklamına maruz kaldım.

Başka bir örnekte eşimle yaşadım.

Ben İngiltere’de o ise Türkiye’de yaşıyor. Bir gün elektrikli süpürgenin yakında bozulabileceğini ve yenisine ihtiyacımız olduğunu söyledi. Bir markada önerdi. Daha sonra gene aynı platformlarda bu marka ve modelin reklamlarına maruz kaldım.

Ben şunu düşünüyorum. google bizim hakkımızda bizden daha çok ve detaylı bilgiye sahip. Arkadaşlarımızı sadece facebook instagramdan değil çektiğimiz fotoğraflardaki yüzleri yapay zekasıyla bulup arkadaş akraba ilişkilerimizi, gezdiğimiz yerleri, alışverişlerimizi hangi işe ne kadar vakit ayırdığımızı ve daha sayamadığım bir çok şeyi yapıyor.

Eminim bunların hepsi kullanıcı sözleşmelerinde yazıyordur ve birçoğumuz bunları okumadan onaylıyordur.

Sonuç olarak onlarda şunun farkında. Başka şansımız yok. Android cihazları kullanıyoruz. Google Chrome gibi bir çok ücretsiz google servisi.

Şu soruda var. Bunları yakından takip etmese bu kadar gelişebilirmiydi. Bunu biz değerlendiremeyebiliriz. Umalımki gelecekte bunları ticari amaçlarla değil sadece bizim için kullana bir kuruluş yeni bir platform yaratsın.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.