Hakan KILIÇ | Toplumsal paylaşım

DERİ HASTALIĞI-KURDEŞEN

21.10.2014
3.420
DERİ HASTALIĞI-KURDEŞEN
REKLAM ALANI

Strese ve sıkıntıya bağlı  insanların yaşadığı bir çok hastalık bulunmaktadır. Deri hastalıkları da stres ve sıkıntıya dayalı olarak ortaya çıkmaktadır. Bir çok hastalık olduğu gibi halk dilinde kurdeşen olarak bilinen deri hastalığını biraz tanıyalım. Kurdeşen, hassasiyet sonucu meydana gelen tıp literatüründe ürtiker diye geçen alerji reaksiyon gösterip deri de döküntü ve kaşıntı ile ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Kronik ve akut olarak 2 ye ayrılan hastalıkta 6 haftadan az sürene akut 6 haftadan uzun sürene ise kronik denmektedir. Vücudun daha büyük bölümünün etkilenmesi durumunda örjiödem ortaya çıkmaktadır. Akut ve kronik ürtikerin belirtileri aynı olsa da nedenleri farklılık göstermektedir.

Kurdeşen belirtileri; aniden başlayan ateş ile birlikte ciltte oluşan kaşıntı ve döküntü, çöküntülerden biri geçerken diğerinin başlaması, döküntülerin  10 cm e kadar oluşabilmesidir. Belirtiler; yüz,kol ve bacaklarda görülmektedir. Akut ürtikerin oluşma nedenler; enfeksiyonlar, astım ilaçları veya diğer kimyasal ilaçlar, arı veya örümcek gibi böceklerin ısırması ve polenler olarak sayılmaktadır. Kronik ürtikerin nedenleri ise stres, güneş, alerji yapacak ilaçların sürekli alımı, ailede de görülüyor olması söylenmektedir. Kurdeşen tedavisinde söylenebilecek olan akut tipinin 6 haftadan az sürüp kendiliğinde geçiyor olmasıdır. Kronik tipinde ise doktor kontrolünde ilaç kullanımı ile tedavi başarılı olmaktadır.

Kurdeşen hastalığında  stresten ve alerjiye neden olan unsurlardan uzak durulması gerekmektedir. İlaç tedavisi ile hastalık geçmekte; ancak bilinçsiz ilaç kullanımının hem hastalığı daha da arttıracağı hem de belki de başka hastalıklara yok açacağı unutulmamalıdır.

REKLAM ALANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.