Hakan KILIÇ | Toplumsal paylaşım

Çocuklar için Meslek seçimi

04.09.2014
2.225
Çocuklar için Meslek seçimi
REKLAM ALANI

İyi bir meslek sahibi olmak herkesin muhakkak hayalidir. Kariyerli bir iş sahibi, imkânları iyi ekonomik anlamda tatmin edecek seviyede olmasını ister herkes. Bu isteklerimizi kendimiz kadar çocuklarımızda da olsun isteriz. Belki de onlara da kendimizden çok isteriz. Burada yapılması gerekli olan iyi bir uzmana danışıp çocuğumuzun ilgi alanlarını bulmak. Bu çok önemli. Kimse sevmediği bir işi yapmak istemez. Bu ilerde çocuğunuzun hayatında çok büyük olumsuzluklara sebep olacaktır. Evlendiği zaman aile hayatına bile yansıyacak olan bu seçimi çok iyi yapmak gerekiyor.

İlgi alanlarını sizde evde ona biraz daha yakın olarak anlayabilirsiniz. Çocuğunuzun aklından geçenleri okumak çok zor bir durum değil. Onlarla arkadaş havasına girebilişiniz. Başlarda kabullenmeyecek olsa da yakın bir zamanda bunu kabullenecek ve sizinle zaman geçirmeye başlayacaktır. Bu arada sizin aceleci davranmayarak çocuğunuzun aklından geçenleri okumanız gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra işleriniz daha da kolaylaşacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken çocuğunuzun ilgi alanlarına göre birlikte bir yol haritası çizmek. Birlikte derken fikirlerini dinleyin ve onlara önem verin. İstedikleri şeyler anlamsız bile olsa yapın ve bunun ona yanlış olduğunu kendi kendine öğretin. Ona sorular sorup cevaplarını kendisinin vermesi sağlayın. Verdiği cevaplar sorunlu olan konularda daha etkileyici olacaktır. Zamana yaydığınız bu projenin aslında kısa zamanda filizlerini almaya başlarsınız. Daha geniş zaman aralığında ise meyvelerini yemeye.

Bu işlerler bittikten sonra çocuğunuzun ilgi alanındaki iş hakkında ona geniş geniş bilgiler sunun. Bu arada birkaç ilgi alanı olduğunu öğrenebilirsiniz. Panik yapmayın ve bunlardan iyi olanı seçmek sizin eliniz de. Seçimi doğru yapıp onunla tekrar bir süreç yaşamanız gerekebilir. Pes etmeden tekrarını yapmalısınız. Sabırlı olmak burada size destek olacaktır.

REKLAM ALANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.